S šalvějovým čajem podpoříte léčbu mnoha neduhů

Záněty

Šalvěj přeslenitá neboli Babské ucho se stala legendární bylinkou v filmu „Dívka na koštěti“. Ředitel školy pil šalvějový čaj na astma. O této zázračné bylince, která by neměla chybět v žádné bylinkové zahradě, je známo, že blahodárně působí na většinu civilizačních chorob, a že kromě astmatu pomáhá léčit lupénku, atopický ekzém a problémy s jaterní tkání či s ledvinami. Zároveň likviduje nežádoucí patogeny v těle, zejména plísně a bakterie, a tím napomáhá regeneraci jater. Není sice tak účinný jako Silymarin z Ostropestřce mariánského, nicméně pro častější užívání na játra a proti zánětům je šalvěj optimální.

čerstvá šalvěj

Křeče hladkého svalstva

Kdo častěji trpí na různé křeče v žaludku, dvanáctníku a tenkém střevě, mohl by šalvějový čaj účinky vyzkoušet a začít užívat pravidelně. Napomáhá při podpůrné léčbě lidem, kteří trpí nedostatkem hořčíku v organismu.

Vyplachování ústní dutiny

Babské ucho lze užívat i jako účinný preparát na kloktání proti aftům a pro oplachování postižených dásní záněty a sklonem k paradentóze. Hodí se i pro aplikaci na opary a různé popáleniny a opařeniny. Šalvěj také redukuje množství bakterií v ústí dutině, a tím brzdí rozvoj zubního kazu.

šalvějový čaj

Podpora psychiky

Zázračný vliv má šalvěj téměř na vše, nemůžete tedy šlápnout příliš do prázdna, pokud se rozhodnete tuto bylinu vyzkoušet i na něco jiného, než o čem se píše v herbářích a na Internetu. Vyzkoušejte jej pro zklidnění při stresu, úzkostech, depresivních stavech nebo sklonech k různým projevům duševní lability a agresivity.

Odvar pro chodidla

Chodíte často na turistické výlety po horách a trpíte na puchýře, otlaky a oteklé či unavené nohy? Pak vyzkoušejte koupel v šalvějovém odvaru, pomůže vám s prokrvením tkání, s uvolněním napětí a s vyživením pokožky a svalové hmoty. Další den pak můžete vyrazit i na delší túru a uvidíte, že ji zvládnete minimálně stejně dobře, jako tu předchozí.