Jak správně pracovat u počítače?

Pracujete v kanceláři? Pak určitě trávíte spoustu času za počítačem. Jsou zkrátka práce, které vyžadují, abyste za počítačem seděli téměř celou směnu. Ať už pracujete v administrativě, v IT, v call centru nebo na podobném místě, pravděpodobně budete trávit za počítačem několik desítek hodin týdně. Spousta pozic umožňuje i home office, při kterém vás také čeká práce za počítačem. Nastává vám tedy sedavý způsob života a ten se pojí s určitými zdravotními riziky. Pokud trávíte u počítače většinu času své pracovní doby, měli byste učinit preventivní kroky, které vás udrží v dobré kondici a ochrání vaše zdraví.

počítač

Pravidelný pohyb

To, že bychom do svého života měli začlenit pravidelný pohyb, je samozřejmost. Ovšem pohybem bychom měli prokládat i dobu, během které sedíme u počítače. Natavte si budík na každou hodinu, a po jeho upozornění vstaňte a jděte se trochu protáhnout. Můžete se vydat na krátkou procházku, udělat si jednoduché, pětiminutové cvičení, nebo, pokud jste na home office, vykonejte třeba krátkou domácí práci. Snažte se co nejvíce hýbat i mimo práci, začněte více chodit pěšky, místo výtahu použijte schody a podobně.

monitor

Stojací stůl

Víte, že existuje stůl, u kterého nemusíte sedět, ale můžete u něj stát? Často se využívá třeba v kancelářích, kde pracovníci opravdu sedí velmi dlouhou dobu. Sezení prokládané stáním je pro nás daleko zdravější než soustavné sezení. Pokud máte možnost, určitě tento stůl využijte. Pracuje se u něj překvapivě dobře.

Chraňte své oči

Neustále vyzařované modré světlo z obrazovky může mít negativní dopad na vaše oči. Můžou vás poté pálit, pnout a budete pociťovat neustálou únavu očí. Udržujte si proto dostatečnou vzdálenost od monitoru, alespoň 50-80 cm. K tomu mějte po ruce oční kapky na zvlhčení očí, které vám zvýší komfort. Možností je také nosit brýle proti modrému světlu bez dioptrií.