Plastové palety v logistice kralujíKdybychom měli vyhlásit anketu o krále či královnu logistických pomůcek, s velkou pravděpodobností by se na předních pozicích umístily palety. Je to sice na první pohled primitivní záležitost, kterou každý alespoň trochu zručný kutil stluče s několika hřeby z nehoblovaných prken a odřezků trámků, ovšem máme tu výrobek, co unese ve spojité zátěži na celé ploše až dva tisíce kilogramů, a to je na dřevěný materiál až dost. Palet se ve světě vyrobí miliony, možná miliardy kusů, ovšem není vám líto toho dřeva, těch stromů, co padnou kvůli řezivu, přitom by mohly dál růst a zásobovat planetu kyslíkem, nehledě na odchytávání oxidu uhličitého, z něhož budují svá rostlinná těla?

dřevěné palety

Naštěstí jsou mezi námi lidé, kterým záleží jak na ekologii, tak i na úspoře logistických nákladů, a postarali se o to, aby dřevěnou paletu nahradil plast. Ovšem ne ledajaký. Máme na mysli materiál tvrzený, dostatečně robustní, pevný a spolehlivý. Plastová paleta spatřila světlo světa zpočátku jako prototyp, který byl podroben zkušebním testům, v nichž se ovšem osvědčil a mohlo se přikročit k běžné sériové výrobě. Čím se plastová paleta vyznačuje, a proč bychom jí mohli nazvat královnou logistiky?

žába na paletách

Obrovská nosnost – v úvodním odstavci jsme zmínili až neuvěřitelnou nosnost dřevěných palet. Pokud jde o palety nové a nepoškozené, poradí si se dvěma tunami zátěže, což je skutečně obdivuhodné, jenže palety z plastu unesou dva a půl krát tolik. Umíte si představit zátěž pěti tun? To je jako kdybyste měli unést třeba sto pytlů cementu. Plastová paleta se ani pod takovou tíhou nezdeformuje a nepopraská.

Jednoduchá údržba – vizitkou každého logistického procesu je také čistota a mnohem lépe na zákazníky a okolní pozorovatele působí, jestliže přepravujete a ukládáte zboží v čistých a přehledných skladech, a stejně tak na čistých paletách. Naopak zablácené, zašpiněné dřevěné palety, znečištěné mazutem, olejem a šmírem budí dojem spíše chaosu a zmatku, a to není dobrá vizitka žádné přepravní společnosti.