I u nás se bazény hodíJižní Afrika je zemí, která je z našeho úhlu pohledu současně i exotická, i tak jaksi poměrně ‚naše‘. Najdeme tam svět, který se od toho našeho diametrálně liší, stejně jako ten, který je až nápadně podobný tomu našemu. A tudíž jsou tam naprosto běžné i nádherné vilové čtvrti. A jestli se tyto v něčem liší od našich satelitů na okrajích měst, pak je to ve všudypřítomnosti bazénů.

voda v bazénu

Jistě, i u nás už má bazén u svého domu kdekdo, ale ve srovnání s tamními končinami přece jenom pořád zaostáváme. Tam je pomalu nepředstavitelné, že by snad u nějakého normálního domu evropského vzhledu bazén chyběl. A není vlastně ani divu – je tam přece jenom o poznání tepleji než u nás, takže se vyplatí mít možnost se u sebe doma kdykoliv zchladit ve vodě, a také je tam docela běžným, že jsou bazény vyhledávány i lidmi ubytovanými jak v hotelech, tak i v soukromí. A nemít tam bazén by představovalo dost zásadní nedostatek.

U nás toto neplatí. Aspoň prozatím. U nás se s takovým množstvím soukromých bazénů přece jenom nesetkáváme. Kdekdo z nás má sice svůj dům, ale podobnou vodní nádrž u něj ne. Někomu se nechce utrácet a někdo si koupi bazénu třeba ani nemůže dovolit, někdo má třeba i dojem, že by nebyl bazén dostatečně efektivně využívaný, když u nás těch teplých letních dní není zase až tak moc…

bazén a exotika

Ale každopádně jsou na tom tam i tady lépe majitelé bazénů. Ti se nemusí jezdit koupat k nějakým volně dostupným vodním plochám, od nichž se bazény do země často diametrálně odlišují mnoha kvalitami, ti mají bazény k dispozici jenom pro sebe a současně kdykoliv. A tím jsou ve výhodě, protože se v létě nemusí doma zbytečně potit nebo přímo umdlévat. Šťastní lidé u nás i na protější straně zeměkoule mají prostě své bazény. A v těch se koupou, kdykoliv se jim jenom chce. A to v nich vyvolává jenom příjemné pocity.